Arnibol Arnika gel predstavlja kombinaciju četiri aktivna biljna ekstrakta: cvijeta planinske arnike, korjena đavolje kandže, korjena gaveza i kore bijele vrbe, koji se tradicionalno koriste u tretmanu mišićno- skeletnih poremećaja.
Cvijet planinske arnike (Arnica montana), sadrži brojne aktvne principe koji imaju antimikrobno, antiflogističko, antiinflamatorno, analgetično i antireumatsko djelovanje.
Korjen đavolje kandže (Harpagophytum procumbens), sadrži heterozide harpagozid i akteozid koji imaju antiinflamatorno i blago analgetično dejstvo.
Korijen gaveza (Symphytum officinale), sadrži etarska ulja, tanin, sluzi i retku supstancu alantoin, koja stimuliše rast i razmnožavanja ćelija i regeneraciju tkiva, pomaže kod upale tetiva i zglobova , hematoma i otoka.
Korijen bijele vrbe (Salix alba), sadrži flavonoide, tanine i fenolne glikozide od kojih je najznačajniji salicin koji ima antiinflamotorno i analgetično dejstvo.
SASTAV:
- ekstrakt cvijeta arnike
- ekstrakt korijena đavolje kandže
- ekstrakt korijna gaveza
- ekstrakt kore bijele vrbe
Cvijet planinske arnike (Arnica montana), višegodišnja biljka u narodu poznata kao brđanka, veprovac i vučji zub koja raste na planinskim pašnjacima srednje Evrope sa hladnom i vlažnom klimom iznad 1000m nadmorske visine. Sadrži brojne aktivne principe seskviterpenske laktone, eterična ulja, flavonoide. Aktivni principi, a prije svega seskviterpenski lakton helenalin imaju antimikrobno, antiflogistično, antiinflamatorno, analgetično i antireumatsko djelovanje.
Korijen djavolje kandže (Harpagophytum procumbens), biljka iz porodice susama koja potiče iz Južne Afrike. Za njenu primenu u Evropi zaslužan je njemački ljekar i botaničar Oto Hajnrik Volk koji je otkrio njeno izuzetno destvo u Namibiji tokom Drugog svjetskog rata. Naziv je dobila po korijenu koji podsjeća na kandžu. Sadrži heterozide harpagozid i akteozid koji imaju antiinflamatorno i blago analgetično dejstvo.
Korijen gaveza (Symphytum officinale), korovska biljka u narodu poznata kao crni gavez, konjski rep ili volovski jezik. Raste na vlažnim livadama srednje Evrope. Ova biljka ima dugu upotrebu u tradicionalnoj medicini i pomaže kod prijeloma kostiju, izraslina na kostima, oštećenja pršljenova, otvrdlina od gihta, čukljeva, kostobolje. Sadrži etarska ulja, tanin, sluzi i rijtku supstancu alantoin, koja stimuliše rast i razmnožavanja ćelija i regeneraciju tkiva, pomaže kod upale tetiva i zglobova, hematoma i otoka.
Kora bijele vrbe (Salix alba), listopadno drvo koje raste pretežno u južnoj i srednjoj Evropi ali i u Severnoj Americi. U tradicionalnoj medicini se upotebljava kora bijele vrbe koja sadrži flavonoide, tanine i fenolne glikozide od kojih je najznačajniji salicin koji ima antiinflamotorno i analgetično dejstvo. Salicin je u 19. veku iz kore bele vrbe izolovao francuski hemičar Leroks koji je u savremenoj medicini poslužio kao prototip za acetilsalicilnu kiselinu.
- kod reumatskih tegoba, reumatidnog artritisa, osteoartritisa
- za snanjenje osjećaja bola u zglobovima i mišićima
- kao pomoć kod ukočenosti u zglobovima i mišićima
- kod sportskih povreda, kontuzija, istegnuća i uganuća
- kod modrica i hematoma